Seriál Agatha: Za vším schovaná aktuálně skončil a nebudeme to protahovat, byť zpočátku schytával (mnohdy nezaslouženou) kritiku, podle mnohých (včetně nás) se z něj nakonec stal jeden z nejlepších marvelovských projektů za dlouhou dlouhou dlouhou dobu.
A my vám prozradíme, jaké jsou naše argumenty, proč byste měli dát seriálu šanci. Ale v rámci vyváženosti zmíníme i několik nedotažeností.
Proč se pustit do sledování?
1) Obsazení - Tenhle klad není překvapením s ohledem na to, že výkon Kathryn Hahn jako Agathy Harkness ve WandaVision výrazně přispěl k tomu, že Agatha dostala vlastní spin-off. Ale skvělou zprávou je to, že není jedinou členkou obsazení, která boduje. V podstatě všichni představitelé hlavních rolí odvádějí výtečnou práci (speciálně musíme zmínit sedmou epizodu, která je hereckým koncertem).
2) Každý dostane svých 15 minut slávy - To nás přivádí k druhému pozitivu a to, že většina ústředních postav má dostatek prostoru zazářit. Ano, některé stráví na obrazovce méně času, než bychom si přáli, ale i ten využijí naplno. Snad nikdo na nás nepůsobil jen do počtu.
3) Digitální efekty? Jen, když je to nutné - Ano, digitální efekty jsou dnes ve velké oblibě, ale my prostě nedáme dopustit na takzvané praktické efekty, kdy se preferují staré dobré masky a reálně existující kulisy a seriál Agatha: Za vším schovaná právě na to sází ve většině času a ještě že tak, protože má díky tomu tahle podívaná velmi svéráznou (ale povedenou) vizuální estetiku.
4) Tvůrkyně ví, co dělá - Jac Schaeffer to, že je velkou milovnicí filmů a seriálů dokázala už s WandaVision a dokazuje to znovu. Je to patrné téměř neustále a to díky hromadě různých odkazů na další filmy a seriály a to nejen marvelovské. Jac skládá poctu různým žánrům, ale přistupuje k nim svým vlastním způsobem a v 99 % případů to funguje. Na druhou stranu, seriál není jen nesmyslnou směsicí různých stylů a filmových/seriálových projektů, má svůj vlastní styl. Navíc se odehraje pár momentům (respektive se objeví se pár postav), které zřejmě budou mít výrazný dopad na celé Marvelovské filmové universum.
5) Hudba - Už nyní se z jednoho songu ze seriálu stala v podstatě klasika, ale obecně musíme pochválit hudební stránku, kdy zaznívá více působivých melodií. Soundtrack je sestaven zajímavě a ne každá píseň asi oslní každého, ale podle nás zvuková stránka funguje.
Co mohlo být lepší?
Výtek nemáme tolik jako pochval, ale přesto se pár nedostatků najde.
1) Humor není pro každého - Přestože umí být Agatha: Za vším schovaná dramatickým a téměř hororovým seriálem, nechybí jí ani nadhled a slušná dávka humoru. To ale nemusí sednout každému a jde o vtipy, které nezafungují na všechny. Na nás ano, ale určitě budou ti, kterým podobný styl humoru prostě vyhovovat nebude.
2) Je to trochu chaotické - Seriál kombinuje hromadu žánrů, odkazuje na spoustu projektů a téměř každá epizoda je zpracována v jiném stylu. A umíme si představit, že to pro někoho může působit zmateně a chaoticky. Většina věcí sice dává smysl, ale někdy se toho na člověka valí hodně a je těžké se v tom zorientovat.
3) Nečekejte hromadu zvučných jmen - Komiksoví znalci asi budou souhlasit, že minimálně některé postavy ze seriálu jsou v kreslené podobě velmi důležité, ale až na Agathu neměla zatím žádná z nich výraznější prostor v MCU a pro někoho může být zklamáním, že na každém kroku neuvidí už "profláklé" jedince. Nám to ovšem nevadí, jsme rádi, že prostor dostávají i ti, kteří zatím neměli příliš šancí se ukázat.
Z původně chaoticky působící podívané se vyklubal jeden z nejkreativnějších marvelovských projektů za velmi dlouhou dobu. Klobouk dolů před Marvelem za to, že se nebojí zkoušet to jinak, přestože v minulosti to ne vždy bylo přijato pozitivně. Tentokrát to ale vyšlo.
Zdroj: Disney+ / Marvel Studios (úvodní fotografie)
0 komentářů:
Okomentovat